Rembertów 21 września

 

Początek osady i późniejszego miasta Rembertowa nierozerwalnie wiąże się z wojskiem i otwarciem w roku 1867 na trasie Warszawa -Terespol – Moskwa magistrali kolejowej. W 1888 roku władze carskie wykupiły od dotychczasowych właścicieli folwarków tutejsze podmokłe, lesiste ziemie (folwarki : Żurawka, Miłosna, Okuniew, Sulejówek, Grzybowo, Dembe Małe i Bagno) i przeznaczyły je na poligon artyleryjski . Lokalizacja poligonu w okolicy Rembertowa miała ogromne znaczenie dla tych terenów. W stosunkowo szybkim czasie na dotychczasowych nieużytkach zaczęły powstawać sklepy i zakłady rzemieślnicze świadczące usługi na rzecz armii carskiej. Powstawały również prywatne domy m.in. strażników magistrali i drobnych handlarzy oraz zabudowania gospodarcze będące zapleczem dla wojska. Z czasem warszawiacy zaczęli traktować tereny Sulejówka, Wesołej, Rembertowa i Miłosnej jako miejsca wakacyjnego wypoczynku. Powstawały domki letniskowe i infrastruktura terenowa.

Po odzyskaniu niepodległości na terenie koszar opuszczonych przez armię carską umieszczono jednostki Wojska Polskiego. W roku 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej w Rembertowie znajdował się sztab dywizji piechoty dowodzonej przez generała Władysława Junga, która to dywizja broniła pierwszej linii obrony Warszawy.

W latach dwudziestych na istotny rozwój Rembertowa wpłynęła budowa wytwórni amunicji numer 2 “Pocisk” oraz powstanie Doświadczalnego Centrum Wyszkolenia – ośrodka szkolenia oficerów i Centrum Wyszkolenia Piechoty. W roku 1924 nastąpiły zmiany administracyjne, Rembertów został wydzielony z gminy Okuniew i połączony z gminą Wawer, liczył już 1500 mieszkańców. Przeprowadzenie reformy walutowej i utworzenie w 1927 r. Banku Gospodarstwa Krajowego ułatwiły rozwój budownictwa. W Rembertowie zaczęto budowę kościoła, osiedla mieszkaniowego i siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej. Modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego, którego elektryfikację ukończono w 1933 r. spowodowała dalszy napływ ludności. Wszystkie pociągi z Wilna i Białegostoku przejeżdżały przez Rembertów, wzrosła liczba przejazdów pasażerskich, co ułatwiło komunikację z Warszawą.

1 kwietnia 1939 roku Rembertów otrzymał prawa miejskie. Zaczęła się zasadnicza zmiana oblicza miasta: drewniane, zbudowane jeszcze za carskich czasów obiekty, zaczęto zastępować wygodnymi willami i blokami kadry oficerskiej. W wilii przy ówczesnej Al. J. Piłsudskiego (dziś Gen. A. Chruściela “Montera”) mieszkał przebywający w Polsce w latach 1920-1921 Charles de Gaulle.

Ta edycja Legia MTB Maraton odbędzie się tradycyjnie na terenie poligonu przy Akademii Sztuki Wojennej (dawniej Akademia Obrony Narodowej), która jest spadkobierczynią i kontynuatorką Szkoły Rycerskiej założonej w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta, której absolwentem był m.in. Tadeusz Kościuszko.